Základní rozdělení samurajských mečů

Pořiďte si ten nejostřejší meč, který můžete mít, pořiďte si katanu. Naše funkční repliky tohoto ikonického japonského meče vás nadchnou. Díky preciznímu postupu při výrobě je většina kusů v naší nabídce zcela funkčních, vhodných i pro zkoušky seku a v neposlední řadě také výborně vypadají. Pro milovníka orientu je katana nutným doplňkem domácnosti.

Původně je katana mečem samuraje a její nošení bylo v počátcích výsadou. Samuraj kromě katany nosil o něco kratší wakizashi, set těchto dvou zbraní se nazývá daišó. K tomu ještě míval samuraj třetí, ještě kratší, meč nazývaný tanto. Tyto tři zbraně jsou si co do vzhledu a užité technologie velice podobné, zjednodušeně je můžeme dělit podle délky a to tak, že do 30 cm jde o tanto (je to tedy v podstatě dýka), mezi 30 a 60 cm se jedná o wakizashi a meče o délce 60 až cca 90 cm jsou katany.

Technologie výroby se od 15. století, kdy se katany začali vyrábět, příliš nezměnila. Kovářští mistři tehdy objevili dokonalost a svých postupů se naštěstí stále drží, dík čemuž, se z těchto dokonalých zbraní můžeme těšit dodnes.  Co už tolik pocitu štěstí většině z nás nepřináší je fakt, že pravá katana z rukou japonského mistra kováře, která používá původní metody, materiály, zkušenost předávanou po generace a která je ve svém provedení skutečným mistrovským uměleckým dílem, se cenově pohybuje na výši nového automobilu, takže není úplně dostupná pro každého. Útěchou nám budiž, že výrobní postup ve svém základu není tajemstvím, takže mistři kováři mimo Japonsko dokážou vytvořit velice kvalitní repliky z moderní uhlíkové oceli, které se pohybují v podstatně nižší cenové relaci a je tedy možné si katanu pořídit a těšit se jak z její ostrosti, tak její krásy.

Katany v naší nabídce jsou z různých druhů oceli. Nejčastěji jednodruhové, ale můžete najít i katany, kde jsou druhy ocele kombinovány, aby se dosáhlo optimálních vlastností. Například kdy ostří tvoří ocel s vyšším obsahem uhlíku, která je tvrdší, ale křehčí a zbytek meče je z ocele měkčí, která naopak není tak křehká. Nejčastějším typem v naší nabídce jsou čepele v konfiguraci maru, což jsou čepele z jednoho druhy ocele. Můžete vybírat z různých typů, kdy ocel AISI 1045 je měkčí, s takovým mečem je třeba pracovat opatrně, protože při obtížnějších zkouškách seku může dojit k deformaci, tím pádem jsou meče z této oceli spíše dekorativní (přesto však velice ostré). Tvrdší ocelí jsou AISI 1095 a T10, které mají vyšší obsah uhlíku a příměsi jako mangan, které dodávají vyšší pevnost a proto jsou i na výrobu funkčních mečů vhodnější. Dělá se u nich i tak zvané diferenciální tvrzení, kdy se čepel kalí, ale pouze v té polovině čepele, kde je ostří. Kalená část je totiž tvrdší, ostří je pak odolnější, ale nekalená část si zachovává pružnost a tak není taková šance na zlomení meče. Takto diferenciálně kalené ostří se nazývá hamon a vytváří mimo jiné i charakteristickou kresbu na čepelích katan.

Při manipulaci s katanami buďte co nejvíce opatrní, neustále mějte na paměti, že ostří je jako břitva a už lehký kontakt může napáchat škodu. A také mějte na paměti, že uhlíková ocel není nerezová, o katanu je tedy třeba dobře pečovat, především jí uchránit před nadměrnou vlhkostí. Například po tameshigiri (zkouškách seku) na ovoci nebo bitvě v dešti je třeba čepel dobře vysušit a ošetřit aby nezačala podléhat korozi.